S potěšením oznamujeme naši účast na veletrhu FOR THERM, který se uskuteční od 6. do 8. února 2025 v PVA EXPO PRAHA.
Přijďte se seznámit s nejnovějšími trendy v oblasti vytápění a nechte si poradit od našich specialistů. Těšíme se na vaši návštěvu!

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

7 hlavních zákonitostí dobře instalovaného kouřovodu u krbových kamen

Rolig CZ Rolig CZ 08.11.2020

Nemálo lidí, kteří si montují krbová kamna sami, považuje jejich připojení za jednoduché. Při pozdějších revizích a kontrolách se však setkáváme s tím, že některé části byly namontovány chybně.

Chybné napojení kamen na komínové těleso může být předzvěstí nebezpečí. Může totiž docházet ke špatnému odvádění spalin z místnosti nebo ke vzniku požáru.

Pojďme si proto shrnout 7 důležitých bodů, na které byste při zapojení kouřovodů u kamen neměli zapomínat a na které byste si měli pro vlastní klid a bezpečí dát pozor.

1. Náběhová výška nad kamny

Pokud zapojujete krbová kamna s horním napojením, je nutné myslet na náběhovou výšku prvního kouřovodu. Kouřovod, který je nad kamny, by měl mít alespoň 250 mm délky. Není vhodné začínat z kamen přímo kolenovým dílem. Moderní spotřebiče (ať už se jedná o krbová kamna nebo vložky) mají dnes dva někdy i tři deflektory spalin. Ty slouží ke zpomalení spalin, zvýšení účinnosti spalování paliva v topeništi a k menšímu zanášení komínového tělesa.

2. U 90° kolena mějte čistící otvor

Pokud při napojení kamen na komín potřebujete použít 90° koleno, vždy kupujte to, které má čistící otvor. Myslete však na to, že v případě pravého úhlu se spaliny v kouřovodu usazují mnohem více. Dbejte proto na to, že každý rok po ukončení topné sezóny právě tyto díly důkladně vyčistíte. Tato údržba může být u starších modelů obtížnější. Neobsahují totiž čistící otvor, takže odstranění spalin jde pouze kompletním odpojením daného dílu, při kterém bývá zapotřebí rozebrat celý kouřovod.

3. Minimální stoupání kouřovodu

Někdy se stane, že jsou krbová kamna a jejich otvor pro odvod spalin ve stejné výšce (nebo i výše) než je samotný sopouch v komínovém tělese. Vždy musí být dodrženo minimální stoupání, při kterém výškový rozdíl nesmí být větší než 3 stupně. V opačném případě totiž nebude odvod spalin efektivní a hrozí dehtování kamen, komínového tělesa nebo také únik spalin do prostoru.

4. Vzdálenost hořlavých materiálů

Minimální vzdálenost hořlavých materiálů od kouřovodů je podle platné normy 40 cm. Při instalaci si musíme velmi dobře uvědomit, že mezi hořlavý materiál řadíme i dveře, plastová okna, některé stropní konstrukce, trámky a jiné pevné části interiéru. Lidé na tuto skutečnost často zapomínají a považují za hořlavé pouze ty věci, které si do blízkosti kamen sami postaví (např. skříňky, židle, gauče aj.).

Často se pak stává, že při montáži krbových kamen je vzdálenost těchto hořlavých částí menší a proto nesmíme zapojení kamen provést.

5. Stejný průměr kouřovodu jako na hrdle spotřebiče

Každý spotřebič (krbová kamna, krbová vložka, atd.) má hrdlo v určitém průměru – např. 150 mm. Při napojení kamen na kouřovod je tak nutné vždy použít kouřovod o stejném průměru. Pokud potřebujete tento průměr redukovat kvůli otvoru do komínového tělesa, speciální redukci aplikujete vždy až v otvoru komínového tělesa.

Redukce průměru nesmí být nikdy přímo na hrdle spotřebiče nebo mezi otvorem a spotřebičem. Vždy pouze přímo na sopouchu komínového tělesa.

6. Průměr kouřovodu nesmí být větší, než je komínové těleso

Spotřebič, který má od výrobce definovaný průměr odkouření, podle platné normy nesmíte napojit na komínové těleso s menším průměrem. Pokud má vaše komínové těleso např. průměr 150 mm, nesmíte do tohoto komínového tělesa napojit spotřebič, který má definovaný průměr kouřovodu větší než 150 mm.

V tomto případě vám revizní technik nevystaví revizní zprávu. Komínové těleso totiž nebude schopné v dostatečném množství spalinu odvádět.

7. Pozor na šamotové nebo keramické komínové těleso

Pokud máte šamotové nebo keramické těleso, je velmi pravděpodobně, že samotný komínový sopouch je také keramický / šamotový. Dejte si proto pozor na propojení všech částí topeniště, do těchto sopouchů totiž nesmíte napojit kouřovod přímo nebo použít běžnou kovovou redukci.

Vzhledem k tomu, že samotný kouřovod je plechový, dochází při jeho ohřátí ke zvětšení velikosti. Při jeho přímém napojení však keramický nebo šamotový sopouch není schopen tento rozdíl vyrovnat a proto následně celý praskne. Pro jeho opravení se musí provést stavební zásah a celý sopouch vyměnit.

Pro tento typ napojení je proto potřeba použít redukci do keramických komínů. Ta je o něco menší, než je samotný průměr sopouchu. Na redukci je následně umístěn dilatační materiál (kamnářská nehořlavá šňůra), který dokáže pnutí samotného kouřovodu odolat.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články