Využijte nejjednodušší systém ekologického vytápění. Dopřejte si čisté a účinné vytápění s bezúdržbovým provozem. Pomůžeme vám se získáním a vyřízením dotace. Pořiďte si peletová kamna nebo peletový kotel a získejte dotaci až 140 000 Kč.

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Jak připravit místo pro instalaci kamen

Rolig CZ Rolig CZ 14.09.2020

Ideální kamna pro svůj domov jste si již pravděpodobně vybrali. Nyní, po správném výpočtu potřebného výkonu kamen, je však potřeba promyslet ještě jednu nezbytnou věc a to jak vše k samotné instalaci krbových kamen připravit.  Zní to možná obtížně, ale nemusíte mít strach. Jedná se pouze o několik jednoduchých bodů, na které si dejte pozor pro vlastní klid a bezpečí.

Na co vše je třeba před montáží kamen myslet?

  • Pevnost podlahy a její zatížení
  • Externí přívod vzduchu
  • Bezpečnostní vzdálenost hořlavých materiálů
  • Nehořlavost podlahové krytiny
  • Otvor do komína – napojení odvodu spalin
  • Revizní dvířka do komína

Pevnost podlahy a její zatížení

Jestliže jste si vybrali krbová kamna od kvalitnějších a známých výrobců (např. Romotop, Hein, Dovre, Nordica a dalších), je potřeba kromě velikosti myslet i na hmotnost samotných kamen. Při výrobě těchto produktů je kladen velký důraz na jejich poctivou kvalitu, které se dosahuje hlavně používáním pevných a silných materiálů. Tím, že výrobce volí větší tloušťky litinových plátů, širokých šamotů a dalších částí, získávají kamna kromě poctivého zpracování a dlouhé životnosti i na hmotnosti.

Kvalitnější krbová kamna mohou vážit i 300 kg. Jejich podstava nebývá příliš velká a může být podepřena nožičkami. Kvůli nim se pak váha nerozkládá po celé ploše a zatížení ve styčných bodech nožiček s podlahou je vysoké.

Je proto potřeba myslet na to, že podlaha by měla být dostatečně pevná a nosná, aby toto zatížení unesla. Nejlépe je třeba plochu podlahy zpevnit během stavby. Pokud však máte již postaveno, nezoufejte. Dobře poslouží i tvrzená skla nebo desky, o kterých se zmíníme později.

Externí přívod vzduchu

Externí přívod vzduchu je systém, kdy krbová kamna pro své hoření nepoužívají vzduch z místnosti. Ten je totiž do spalovací komory nasáván nejčasteji z venku pomocí speciálního přívodu zakončeného mřížkou. V místnosti je díky tomu během topení menší pocit vydýchanosti, méně se víří prach a není potřeba tak často větrat. Z dlouhodobého hlediska je to i ekonomické (méně se větrá). Je tak důležitým prvkem zejména při stavbě moderních domů.

Pokud je to během vaší stavby možné, myslete na zhotovení přívodu vzduchu v podlaze. V tomto případě je pak opravdu nutné konstrukci správně nadimenzovat. Průměr přívodu vzduchu v podlaze je přímo úměrný jeho délce. I když výrobce uvádí, že nejčastější průměr přívodu vzduchu je např. 125 mm, nemusí to nutně znamenat, že ve vašem případě bude dostatečný.

Čím delší přívod vzduchu v podlaze budete mít – např. 3 m, 5 m, 8 m ke zdi, atd., tím více v něm bude docházet ke zvýšení odporu vzduchu. S délkou je proto nutné zvětšovat také vnitřní průměr otvoru. Pokud není možné do podlahy zalít např. roury o průměru 160mm, můžete použít také ploché profily (např. 20x9cm a podobné).

Externí přívod vzduchu je velmi důležitý a zároveň také náchylný ke špatnému výpočtu a dimenzování. Doporučujeme proto vždy odbournou konzultaci s kamnářem nebo kominíkem.

Bezpečnostní vzdálenost hořlavých materiálů

Každý výrobce musí ve svém technickém listu uvádět minimální vzdálenosti, které říkají, jak daleko od hořlavých materiálů mají krbová kamna stát. Vzdálenost se uvádí vždy pro každou stranu krbových kamen. Čelní, boční a zadní hodnoty se totiž často liší. Vždy tedy dbejte na to, abyste si předem důkladně zjistili, jaká krbová kamna jste vybrali a jaké budou vzdálenosti kolem stojících předmětů od samotné montáže.

Nejčastěji opakovanou chybou je umístění kamen blízko dveří, poliček nebo jiných pevných částí interiéru. V takovém případě pak nemusíte získat revizní zprávu (dokument o bezpečnosti zařízení).

Ukázka: (přesné vzdálenosti si vždy ověřtve v technickém listu spotřebiče)

Nespalnost podlahové krytiny

V případě, že nemáte na podlaze dlažbu (nebo jiný nehořlavý materiál), je vaší povinností tuto část odizolovat. Je tomu tak nejen kvůli přímému kontaktu kamen s materiálem této plochy, ale také z důvodu bezpečnosti při případném vypadnutí uhlíků nebo žhavých částí přímo z topeniště.

Nejčastěji se pro izolaci podlahy používají žáruvzdorná tvrzená skla pod kamna. Ty mimo požární bezpečnosti zajistí i rozložení bodového zatížení. Kromě tvrzeného skla lze také použít plechové desky nebo jiné žáruvzdorné materiály.

Otvor do komína – napojení odvodu spalin

Hlavní podmínkou této části je, aby odvod spalin z kamen byl vždy výše, než je umístěn otvor do komínového tělesa. Spaliny nikdy nesmí putovat směrem dolů. Kouřovody napojené na kamna musí směřovat vždy vzhůru.

Výrobce krbových kamen u daného modelu uvádí, jaký je průměr odvodu spalin. U kamen může být například uvedeno, že průměr odvodu spalinové cesty je 150 mm. Tato kamna mohou být napojena pouze na komínové těleso o minimálně stejném vnitřním průměru. Větší průměr spalinové cesty nemůže být nikdy napojen na menší průměr komínového tělesa. V takovém případě vám nebude vystavena revizní zpráva.

Revizní dvířka do komína

Poslední rada už není nikterak závážná. Při své praxi se často setkáváme s tím, že revizní dvířka do komínového tělesa jsou situována v ose otvoru do komína. To pak způsobí, že při montáži krbových kamen nemohou být kamna umístěna přímo pod otvorem, ale musí být mimo jeho osu. Tyto servisní otvory totiž musí být snadno dostupné pro pozdější kontroly. Dávejte proto při stavbě komína pozor, aby se revizní dvířka umístila z jiné strany, než je samotný sopouch (příprava otvoru do komína).

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články