S potěšením oznamujeme naši účast na veletrhu FOR THERM, který se uskuteční od 6. do 8. února 2025 v PVA EXPO PRAHA.
Přijďte se seznámit s nejnovějšími trendy v oblasti vytápění a nechte si poradit od našich specialistů. Těšíme se na vaši návštěvu!

Potřebujete poradit? phone icon +420 383 133 109 mail icon obchod@rolig.cz
rolig logo Do e-shopu
menu

Jak správně topit v kamnech nebo krbu na dřevo

Rolig CZ Rolig CZ 12.02.2020

Oheň se dá rozdělávat mnoha způsoby. Jinak budete rozdělávat táborák na buřty, strážní oheň nebo moderní kamna a krby. Vzhledem ke konstrukci moderních spotřebičů, u kterých je kladen důraz na vysokou účinnost spalování (efektivní spotřeba dřeva), je ideálním způsobem roztápění odshora.

S ohledem na zmiňovanou konstrukci moderních kamen a krbů doporučujeme následující postup:

  • Tři větší polénka na dno kamen,
  • Tři menší polénka na ně,
  • Na menší polénka naskládat třísky,
  • Na třísky umístit podpalovač,
  • Na závěr podpalovač zapálit.

Jak vypadá správná příprava?

I přesto, že se zmiňovaný způsob může zdát jako opačný a nelogický, má několik obrovských výhod, které vám s topením ušetří spoustu starostí a ve výsledku možná i nějaké ty finance.

Moderní krby a kamna mají někdy i tři deflektory odvodu spalin, aby docházelo k vysoké účinnosti spalování paliva. Pokud jsou třísky a podpalovač umístěny ve spodní části (roztápí se zespodu – oheň hoří rychle), kamna a komín se nestihnou dostatečně ohřát a nemají dost velký tah. To způsobí nadměrné hromadění kouřových plynů uvnitř spotřebiče.

Nedostatečný tah komína, neprohřátá kamna a nahromaděné kouřové plyny často způsobují znečištění spotřebiče. Nejčastěji se jedná o sklo, které je nejvíc vidět. Znečištěním trpí ale i komínové těleso, jehož vyčištění už není tak jednoduché a bez kominíka si neporadíte.

Používejte správnou dávku paliva

Je určena buď výrobcem nebo pomocí zjednodušeného (orientačního) výpočtu.

1 kg suchého dřeva = 2,7 kW výkonu topeniště

Př.:
Pokud máte kamna o výkonu 6 kW. Pomocí vzorečku snadno vypočítáte potřebné množství paliva.

6/2,7 = 2,2 (hodinová dávka paliva) – tedy 2,2 kg suchého dřeva.

Čím více dřeva, tím větší výkon. Při nadměrném množství může dojít k přetopení kamen (krbu) a následně k trvalému poškození spotřebiče.

V případě, že výrobce udává rozsah výkonu kamen (např.: 4-10 kW výkonu), říká tím, že minimální dávka paliva je (opět pomocí vzorce 4/2,7) 1,5 kg suchého dřeva a maximální dávku spočítáte stejným způsobem.

Jak v kamnech tak i v krbu je nutné topit pouze suchým dřevem. Pokud budete používat při topení mokré (vlhké) palivo, dochází k nižším spalovacím teplotám. Dřevo spotřebuje polovinu své energie na své vlastní dosušení, aby mohlo odhořet. Následně dochází k uvolnění vlkhosti v podobě páry a nadměrnému znečišťování topeniště dehtem.

Jak správně přikládat do krbových kamen nebo krbu

Dokud v krbu nebo kamnech stále hoří palivo (resp. je plný ohně), nikdy nepřikládejte. Moderní spotřebiče nejsou konstruovány na to, aby se při plném provozu otevírala dvířka do topeniště. Proto vždy používejte přiměřené množství paliva (viz výše).

Nové palivo ve správném množství přikládejte vždy pouze na žhavé uhlíky (spotřebič je v žárovém procesu, nikoliv v procesu hoření). Nejprve dvířka lehce pootevřete a počítejte pomalu do deseti. Během této doby by mělo dojít ke srovnání tlaku v místnosti a v komínovém tělese. Tím zabráníte vzniku podtlaku a nedojde k úniku spalin do místnosti.

Tento postup je velmi důležitý, protože dnešní krby a kamna mají těsné komory a často jsou na uzavřeném okruhu odvodu spalin (přívod vzduchu). Proto pracují při jiném tlaku (resp. podtlaku), než je ve zbytku místnosti.

Jak poznat, že topíte správně

Jasným znamením správného zatápění i samotného provozu krbových kamen nebo krbu je čisté sklo (není zakouřené) stejně jako samotná komora. Komora by měla být také úplně čistá, protože samotný dehet se při správném používání kamen (teploty vyšší, než cca 400-500 °C) neusazuje.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články